Tordas

Tordas elhelyezkedése


Tordas fejér megye keleti részén helyezkedik el, a Szent László patak mellett. A település Budapest és a Velencei tó között félúton található, 30 km-re a fővárostól. A majd kétezer lakosú település története több ezer évre vezethető vissza, melyről bronzkori és római kori leletek árulkodnak.

Tordas földrajzilag két részre osztható. Egyik része maga a falu, ahol a lakóépületek találhatók, másik  része az 190,2 m magas Öreghegy, amely a tengerszint feletti 159 magasan fekszik. Az Öreghegyen szőlők és gyümölcsösök találhatók ún. zártkert övezetben, ahol csak kevesen laknak. Itt inkább hétvégi házak, mezőgazdasági területek és régi pincék találhatók.

Tordas lakói az Árpád-kortól mind a mai napig mezőgazdaságból, szőlőművelésből élnek. Bár 2011-ben Tordason mérték a legkisebb évi csapadékösszeget (251 mm), az Öreghegy mind a talaját, mind a klímáját tekintve olyan szerencsés helyen fekszik, hogy különleges ízű és zamatú szőlő, ill. zöldség-gyümölcs terem a földjén. A föld alatt pedig régi pincék őrzik a bortermelés hagyományát.

Tordas története


Templom Tordason. Fotó: szombathely-lutheran.hu
A településről talált feljegyzések közül a legrégebbi 1270-ben íródott, akkor még Thordos néven. Később Turdos, Tardas és Tardos néven is említik a fennmaradt dokumentumok. 1270-ben a terület Martonvásári Gergely nemes birtoka volt, aki földjét és szőlőit a margitszigeti (akkor még nyulak szigete) apácáknak adta.

Egy 1486-os dokumentum azt igazolja, hogy ezen apácák mellett, martonvásári polgároknak, valamint gyúrói és kajászószentpéteri nemeseknek is volt szőlőjük az Öreghegyen.

1875-ben Dréher Antal, a világhírű sörgyár alapítója megvásárolta Tordast. Az ő nevéhez fűződik a modern gazdálkodás bevezetése az uradalomban. Sajnos azonban ugyanettől az évtől kezdődően óriási filoxéravész (gyökértetű járvány) pusztította ki a szőlőket egész Európában, ami sajnos az Öreghegy szőlőit sem kímélte. A szőlők pusztulását követően részben direkt termő szőlőket és nemesített oltványokat (olaszrizling) ültettek.

Régi paplak Tordason. Fotó: szombathely-lutheran.hu
Ezekből a több, mint száz éves szőlőkből még ma is találhatunk Tordason, melyeket eszmei értékük miatt mind az Önkormányzat, mind a helyi hagyományőrző egyesület közösen védenek.

A régi szőlőkhöz löszfalba épített, öreghegyi pincék is tartoznak, amelyeket sóskúti kőből építettek, s amelyeknek magas páratartalma értékes borok készítésére alkalmasak. Az Öreghegyi borászok közül többen nyertek már díjakat a borbírálatokon.

A tordasiak a hagyományok ápolása mellett arra törekednek, hogy megőrizzék a település jelenlegi formáját, védjék annak nyugalmát. és a zöld területeiket mindamellett, hogy sokszor utaznak be a nagyvárosokba.

Tordas napjainkban


Tordas egy csendes kis község, melynek lakói közül sokan még ma is a gyümölcstermesztéssel keresik a kenyerüket. A faluban, és a szomszéd településeken lakók gyakran látogatnak fel a település részét képező Öreghegyre földet művelni, vagy hétvégi házukban pihenni.

A falut és az Öreghegyet összekötő úton található a Tordasi Csárda és Horgásztó. A településnek ezen részén virágzik a turizmus: a tordasi csárda az évek múlásával élményparkká nőtte ki magát. Az akkor még szalmatetős étterem először egy ún. kalandparkkal gazdagodott, majd megnyílt a Western falu is, ahol a vendégek vadnyugati hangulatban tölthetik el a napjukat. A Western Falu hírére már Majka és Tóth Andi is felfigyeltek, ők a helyszínen klipet is forgattak:


Az Öreghegyen régi borpincék és szőlőültetvények őrzik a múlt évszázadok emlékeit. A hegy lakóinak száma azonban évről-évre nő. A zajos városokból egyre többen kívánkoznak a csendes, zöld környezetbe, ami generációs változást hoz az Öreghegy életébe. Sajnos az Öreghegy fiatalodásával azonban a helyi bortermelés is csökken, így a hegyvidéki szőlők inkább látnivalóként funkcionálnak Tordas szőlőhegyén.

Tordas látnivalói és nevezetességei:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése